WIRA WIRA 


Místem výskytu drobné rostliny Wira Wira jsou vysoké Andy. Má podlouhlé, zelenošedé, masité listy, které jsou pokryty bělavým chmýřím. Díky těmto charakteristickým listům získala i svou přezdívku " zaječí uši". Dorůstá výšky půl metru a kvete drobnými žlutými kvítky. V peruánské lidové medicíně je zmámá a používaná již po staletí. Mezi nejdůležitější obsažené látky patří třísloviny, taniny, slizy, alkaloidy, triterpeny, steroly, betasitosterol, glukosidy, antrakinony, flavony, chalkony, diterpenické labdeny a gnaphaleny, které mají zklidňující účinky působící především na sliznice dýchacích cest, krku a nosu (uvolňují jeho ucpání).  Vlastnosti látek, které jsou v rostlině obsaženy - antimikrobiální, antiseptické, antiastmatické, spasmolytické bronchodilatační (rozšíření průdušek), usnadňující vykašlávání, ji předurčují k použití v případech nachlazení a zánětů dýchacích cest. Mají zklidňující účinky především na sliznice dýchacích cest, krku a nosu, které uvolňují při jejich ucpání.

Amazonskými kulturami bývá od pradávna úspěšně používána proti: kataru sliznic krku a dýchacích cest, nachlazení, chřipce a angíně, horečce, zánětech plic a dýchacích cest, zánětech a otocích horních cest dýchacích, kašli (tlumí a podporují vykašlávání), rýmě, astmatu a jako prevence zvláště v chladném počasí.

Wira wira působí dobře synergicky (vzájemnou podporou účinků) s jinou dokonalou peruánskou bylinou Muňa muňa. Lze z nich udělat směs. Muňa muňa nejen že doplní působení Wira wira, ale také dodá lepší, mentolovou chuť.

PŘÍPRAVA A POUŽITÍ:
Při nachlazení, zánětu dýchacích cest či dutin se nejčastěji doporučuje 1-2 lžíce byliny (3-5g) zalít cca 700 ml studené vody a od chvíle dosažení varu vařit na malém ohni 10 minut. Odcedit. Pít 3x denně sklenku odvaru. Děti od 3 let půl sklenky.